OpenVPN – Bezpłatny

Co to jest VPN?

Virtual Private Network (VPN), wirtualna sieć prywatna – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

Po co mi VPN?

Słowo wirtualna, oznacza w tym przypadku przeciwieństwo słowa fizyczna, a co za tym idzie, że nie istnieją żadne kable, które umożliwiają połączenia wewnątrz niej. Wszystko to dzieje się w przestrzeni. Termin prywatna odnosi się do faktu, iż dostęp do takiej sieci jest ograniczony i moderowany. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa takiej sieci. W końcu jej użytkownicy, mają czuć się chronieni podczas wymiany plików, czy wspólnej pracy.

Dzięki czemu, to nie tylko dobry sposób na przeglądanie stron z blokadą regionalną, ale też ochrona surfowania podczas korzystania z darmowych Wi-Fi.

Szczegółowo o tym jak działa VPN

Zauważyliście, że ostatnio bardzo wiele serwisów posiada adres zaczynający się od HTTPS, zamiast wcześniejszego HTTP? Jest tak, gdyż nowy protokół dodatkowo szyfruje wasze połączenie ze stroną internetową. Dzięki temu nikt nie podejrzy waszych danych logowania czy numeru karty kredytowej. Podobnie ma się sprawa z VPN. Robi to jednak w sposób zwany tunelowaniem.

Nie które serwisy ograniczają swoje zasoby do limitu zagranicznego. Przedstawię darmowe rozwiązanie na windows.

Pobieramy program OPENVPN

– przeprowadzamy standardową instalację

W tym programie znajduje się katalog konfiguracyjny , zwykle c: \ program files (x86) \ openvpn \ config \ , w którym można zapisać profile połączeń OpenVPN. Mogą to być rozszerzenia plików .conf lub .ovpn.

Profile pobieramy, rozpakowywujemy do wyżej wymienionego katalogu \config\ ze strony: https://www.vpnbook.com/freevpn

Uruchamiamy program i wpisujemy login i hasło ze strony z której pobraliśmy profile.

Wybieramy profil i łączymy się z serwerem np. vpnbook-pl226-tcp443.ovpn, powinniśmy mieć IP z Polski.

Teraz można korzystać z VOD.